Avstängning av boendeparkering vid Ormingeringen 18 – 22

På grund av grävningsarbeten kommer boendeparkeringen samt mc-parkeringen närmast Husaröstigens busshållplats att stängas under en period.

Från 25 mars 08:00 ska samtliga bilar och mc vara flyttade. Beräknad avstängning är 4 veckor men tiden kan komma att justeras. Information om detta kommer att finnas på föreningens hemsida: brfsmaragden.se

Ett antal platser med elstolpar kommer också att stängas av – de boende kommer att aviseras individuellt.

Under denna period hänvisar vi till föreningens övriga parkeringar. Bäst chans till parkering är vid infarten Ormingeringen 1-13.

Finns inga platser lediga kan man parkera mellan Ormingeringen 16 och 24 och på gaveln vid Ormingeringen 24. För att komma dit åker man in mellan Ormingeringen 26 och 27. Bommen kommer att låsas upp. Vänligen kör långsamt inne på området.

Utfarten till Ormingeringen kommer att flyttas under del av denna tid – var uppmärksam på skyltningen.

Besök: 295